Jak si vybrat tu správnou barvu a co pod ní všechno patří

25.3.2008


     Dnes uveřejňuju další díl z pomyslného cyklu, jak vyzrát na lakování v domácích podmínkách. Zaobírat se tentokrát budu samotným lakováním a přípravou pod lak.
     Tak jako vždy, před tím, než začneme cokoliv dělat, měli bychom mít jasno v tom, co jsme schopni si udělat sami a jaké máme možnosti. Dalším faktorem, který by nám měl pomoci v rozhodování je ten, že pokud budeme finální lak svěřovat odborníkům, pak nemůžeme většinou jejich práci reklamovat (například nedržící nebo odlupující se barva). Většinou vše lakýrníci svedou na špatnou přípravu. Asi by to šlo uhádat, ale kdo má na hádky s nevrlým lakýrou nervy, že... Ale samozřejmě nechci Vás děsit a odrazovat od toho, abyste ušetřili několik tisíc za práci, kterou si je schopen udělat i průměrně zdatný renovátor s nemnohými pomůckami.
     Fáze číslo 1: Zarovnávání hrubých nerovností
Předpokládám, že už máte kovové součásti očištěné, vyrovnané a případně i vyvařené. Většinou už jsou za mnoho let nějakým způsobem opotřebeny, nějak naraženy nebo ohnuty. Většinou už se je ale do původního stavu vrátit na 100% nepodaří. Prohnuté plechové části se v ohybu trochu natáhnou a plech už je pak zvlněný. Pak nastupuje na scénu tmel neboli kit. Jaký se použije, je celkem jedno. Důležité je hlavně to, aby byl dvousložkový. To znamená, aby měl oddělené tužidlo, které se do tmelu zamíchá až před použitím. Kit se pak nanáší špachtlí. Snažíme se o to, aby vrstva na broušení byla co nejmenší a povrch byl pokud možno souvislý. To znamená nepatlat ho, ale pěkně roztírat jedním dlouhým souvislým pohybem po povrchu. Další věcí, na kterou si musíme dát pozor je to, abychom ho nenanášeli moc velkou vrstvu najednou. Platí pravidlo, že je lepší 5 slabých vrstev, než jedna pořádná. Mezi jednotlivými vrstvami necháme tmel proschnout a vždy ho nahrubo sbrousíme. Jakmile pocítíme, že nám už namíchaný tmel začíná tvrdnout, necháme ho už být a raději si namícháme čerstvý. Tmel po nanesení a zaschnutí brousíme brusným papírem. Mezi jednotlivými vrstvami stačí nahrubo použít třeba smirek o hrubosti 150. Poslední vrstvu pak srovnáme nejdřív 150-tkou a postupujeme až k hrubosti kolem 300-400. Když jsme s broušením spokojeni, můžeme přistoupit k fázi dva.
     Fáze číslo 2: Stříknutí základem
V tuhle chvíli bychom už měli mít jasno, jestli budeme používat pod lak plnič (stříkací tmel, šprickyt, jak chcete), nebo ne. Pokud ho použijeme, dosáhneme stejnoměrného povrchu, ale bude pod lakem ještě několik mezivrstev, které je potřeba sbrousit. Pokud jej vynécháme, pak si budeme muset vyhrát s tmelením. Takže tuhle fázi rozdělím do dvou variant:
  • a) Bez použití plniče.
    Rozhodli jsme se plnič vynechat. Vytmelené díly, se kterými jsme momentálně spokojeni, musíme přestříknout základem. Tak, jako vždy, doporučuju dvousložkovou epoxidovou barvu. V obchodě se tuším jmenuje Epolex. Neberte mne ale za slovo, v životě jsem ji nekupoval :). Tahle barva se musí před použitím natužit příslušným tužidlem, takže ho nezapomeňte také koupit. Na pozinkované a chromované materiály doporučuju po zdrsnění použít základovku Formex. Je to odstín bažina a dobře drží na lehkých kovech, jako je právě zinek, nikl a bronz. Takže nastříkáme základem vykytované díly. Chvíli se můžeme těšit z toho, jak krásně vypadají, ale po vytvrdnutí většinou přijde šok. I když jsou vytmelená místa pěkně sbroušená, tak se objeví. Je to dáno jiným povrchem kovu a tmelu. Navíc se ještě většinou po nastříkání základu objeví další nerovnosti, takže následuje další kitování a broušení. Povrch před stříkáním základu je potřeba vždy zdrsnit, abychom zlikvidovaly vystupující vytmelená místa.
         Tento proces kytování a stříkání základu opakujeme tak dlouho, až jsou srovnané všechny nerovnosti. Poslední vrstvu základu vybrousíme pod vodou. Postupujeme od hrubosti asi 400 až k 800. Takový povrch už je pak připraven na konečný lak.
  • b) S použitím plniče.
    Pokud jste se rozhodli použít plnič, pak postupujeme jinak. Jakmile máme díly vykitovány a vybroušeny přestříkneme je základem. Ten necháme zaschnout a následně použijeme plnič. Mně se osvědčil plnič značky body. Je také dvousložkový, takže se musí před použitím vytvrdit tužidlem. První vrstvu můžeme stříknout poměrně hustým plničem. Vytvoříme silnější vrstvu, která se bude lépe vybrušovat. Jakmile plnič vytuhne, můžeme začít brousit pod vodou. Postupujeme zase od hrubosti 400 až k 800. Pokud se nám po prvním broušení nebude ještě něco zdát, tak stříkneme další vrstvu. Tu zase vybrousíme. Jakmile jsme s povrchem spokojeni, naředíme si plnič tak 1:5 a takto rozředěným znova všechno přestříkneme a následně jej přebrousíme pod vodou papírem o hrubosti 800 - 1000. Tento povrch už je pak připravený pro finální lak.

  •      Fáze číslo 3: Finální lak
    Záleží zase jen na nás, jakou barvu použijeme. Máme na výběr hlavně různé akryláty, polyuretany a syntetiky. Bohužel syntetika časem ztrácí svůj lesk a bledne. Je to zaviněno UV zářením. Proto doporučuji připlatit a raději si koupit kvalitní akrylát. Jeho výhodou je vysoká tvrdost, otěruvzdornost a světelná stálost.
         Pokud jsme se rozhodli svěřit vrchní lak odborníkům, pak nám už nezbývá než v tuto chvíli práci přerušit a zavést stroj do lakovny. Pokud se ale rozhodnete si lak udělat sami, pak by bylo dobré mít k dispozici alespoň dvě stříkací pistole. Jednu velkou - klasickou, která se najde snad u každého doma a jednu malou (používá se třeba na airbrush). Samozřejmě není to nutností, ale pomůže nám při stříkání malých dílů tím, že nevystříkáme zbytečně tolik barvy.
         Připravené díly si důkladně odmastíme a ofoukáme od prachu a nečistot. Připravíme si barvu a nastříkéme první vrstvu. Začínáme vždy od hran a špatně dostupných míst. Když je nastříkáno, počkáme tak týden (aby lak důkladně vytvrdl) a lehce ho pod vodou přebrousíme 1000 papírem. Na druhou vrstvu si lak naředíme více a stříkneme ho. Jakmile je hotovo, necháme ho zase alespoň týden vytvrdnout. Pak už můžeme začít postupně mašinu skládat. Pokud chceme ještě lak vyleštit třeba pastou Tempo, pak musíme počkat alespoň měsíc.

    Doufám, že Vám tento článek pomůže a přeji hodně štěstí při renovaci.




    Copyright © 2007 Jawarmaniak